2012 High School Boys' Distance Medley Championship of America

Event 376Friday 5:50 PM
Records
NR South Lakes (Reston, Va.) 9:49.78 2001 Richard Smith (3:03.2), Justin Smyser (50.2), Kanda Karmo (1:56.6), Alan Webb (3:59.8)
PR Hopewell Valley (Pennington, N.J.) 9:57.77 2018 Teddy Meredith (3:02.69), Amos Barnes (50.96), Tim Dolan (1:56.56), Sean Dolan (4:07.57)

Results

PL School/Affiliation Mark Athletes ID
1 St. Benedict's Prep  (Newark, NJ) 10:07.76 Darien Edwards (3:09.2), Naija Omari (48.7), Kalonji Foster (2:03.7), Edward Cheserek (4:06.2) B
2 Christian Brothers  (Lincroft, NJ) 10:08.96 Tim Gorman (3:06.2), Theo Foster (49.0), Clark Mangini (1:56.2), George Kelly (4:17.6) A
3 La Salle College  (Wyndmoor, PA) 10:10.76 Andrew Stone (3:05.4), Mike DeCandido (50.8), Jack Magee (2:02.5), Tom Coyle (4:12.1) Q
4 Arlington  (LaGrangeville, NY) 10:13.37 Eddie Merenda (3:07.9), Josh Wright (53.1), Chris Koenitzer (1:57.4), Sibby Manson (4:15.0) E
5 Piscataway  (Piscataway, NJ) 10:13.98 Marcus Hatchett (3:08.8), Jamaal James (51.8), Lance Weaver (1:56.9), Tim Ball (4:16.5) C
6 Gilman School  (Baltimore, MD) 10:15.26 Kevin Chen (3:11.0), Jibri McLean (50.0), Peter Merritt (1:57.3), William Meadows (4:17.0) J
7 North Penn  (Lansdale, PA) 10:20.40 Chris Trimble (3:07.6), Matt Ross (50.0), Misha Khodak (2:01.3), Jack Macauley (4:21.5) H
8 Colonial Forge  (Stafford, VA) 10:22.47 David Pennesi (3:08.7), Desmond Weinberg-Jones (51.4), Ricky Cappetta (1:58.8), Brian O'Loughlin (4:23.6) G
9 Great Valley  (Malvern, PA) 10:22.84 Bill Wolffe (3:11.4), Demitrius McCary (50.3), Matt Willig (2:02.5), Ned Willig (4:18.6) O
10 Stuyvesant  (New York, NY) 10:25.86 Jack Stevenson (3:10.2), Genghis Chau (54.1), Mark Schramm (2:01.5), Konrad Surkont (4:20.1) D
11 St. Anthony's  (South Huntington, NY) 10:29.11 Kevin Kreider (3:10.2), Adekola Adegbite (49.8), Thomas Louro (2:02.6), Patrick Ginty (4:26.5) N
12 Monsignor Farrell  (Staten Island, NY) 10:29.71 Alex Lo Presti (3:08.2), Rob Kesicki (53.1), John Bentivegna (1:59.6), Dan Galford (4:28.8) F
13 Union Catholic  (Scotch Plains, NJ) 10:34.10 Allen Eke (3:03.4), Obafemi Animashaun (51.3), Kenny Evely (2:04.1), Andrew Ghizzone (4:35.3) M
14 Cardinal O'Hara  (Springfield, PA) 10:35.34 Mike Bilotta (3:11.6), Ray Harris (52.1), Jim Belfatto (2:01.5), Dan Savage (4:30.1) L
15 Atlee  (Mechanicsville, VA) 10:36.89 Griffin Carmichael (3:09.6), Matt Combs (53.9), Brandon Hunt (1:59.9), Nathaniel Hall (4:33.4) I
16 Ridgewood  (Ridgewood, NJ) 10:37.91 Levi Jennings (3:12.1), Neil Schoff (51.6), Storm Dublier (2:00.2), Travis Spicer (4:34.0) P
17 Port Jefferson  (Port Jefferson, NY) 10:45.05 Andrew Keresztes (3:13.6), Dennis Walsh (51.8), Cole Conte (2:05.0), James Burke (4:34.6) K

Photos

Quotes

Event History

Relays Top 10
09:57.77 Hopewell Valley
(NJ)
2018
09:59.66 South Lakes
(VA)
2001
09:59.84 St. Malachy’s
(IRL)
1999
09:59.87 St. Anthony's
(NY)
2018
10:00.01 Loudoun Valley
(VA)
2016
10:00.01 La Salle Academy
(RI)
2016
10:00.70 St. Malachy’s
(IRL)
2000
10:00.9 Bernards
(NJ)
1983
10:00.9 Willingboro
(NJ)
1983
10:01.58 St. Malachy’s
(IRL)
1997
Recent Champions
2019 St. Anthony's
(NY)
10:10.23
2018 Hopewell Valley
(NJ)
9:57.77
2017 Bellarmine
(CA)
10:06.10
2016 Loudoun Valley
(VA)
10:00.01
2015 La Salle Academy
(RI)
10:12.10
2014 Henderson
(PA)
10:03.77
2013 La Salle College
(PA)
10:04.93
2012 St. Benedict's Prep
(NJ)
10:07.76
2011 Christian Brothers
(NJ)
10:13.04
2010 Good Counsel
(MD)
10:09.07
Most Victories
8 Bishop Loughlin
(NY)
4 St. Malachy’s
(IRL)
4 Brooklyn Tech
(NY)
4 Phillips Exeter
(NH)
4 Power Memorial
(NY)
3 Christian Brothers
(NJ)
3 Bernards
(NJ)
3 St. Elizabeth Tech
(JAM)
3 Mont Pleasant
(NY)
2 St. Benedict's Prep
(NJ)