2016 High School Boys' Distance Medley Championship of America

Event 375Friday 5:55 PM
Records
NR South Lakes (Reston, Va.) 9:49.78 2001 Richard Smith (3:03.2), Justin Smyser (50.2), Kanda Karmo (1:56.6), Alan Webb (3:59.8)
PR Hopewell Valley (Pennington, N.J.) 9:57.77 2018 Teddy Meredith (3:02.69), Amos Barnes (50.96), Tim Dolan (1:56.56), Sean Dolan (4:07.57)
Loudoun Valley (Va.) 10:00.003, LaSalle Academy (R.I.) 10:00.004. Drew Hunter’s 1600m split of 4:00.73 is the second-fastest in Relays’ history, behind only Alan Webb’s 3:59.9 in 2000.

Results

PL School/Affiliation Mark Athletes ID
1 Loudoun Valley  (Purcellville, VA) 10:00.01 Colton Bogucki (3:11.03), Nathaniel Thompson (49.28), Will Smagh (1:58.97), Andrew Hunter (4:00.73) A
2 La Salle Academy  (Providence, RI) 10:00.01 David Principe Jr. (3:01.20), David Medeiros (53.46), Matthew Bouthillette (1:55.59), Jack Salisbury (4:09.76) H
3 Concord-Carlisle  (Concord, MA) 10:10.33 Eli Decker (3:10.38), Lior Selve (50.23), Cole Winstanley (2:04.74), Thomas Ratcliffe (4:04.98) D
4 River Dell Regional  (Oradell, NJ) 10:10.36 Colin Daly (3:01.06), Conor Riegel (52.49), Justin Fernandez (2:00.34), Will Daly (4:16.47) B
5 Haddonfield Memorial  (Haddonfield, NJ) 10:10.62 Derek Gess (3:10.84), Like Colehower (50.06), Austin Stoner (1:55.59), Greg Pelose (4:14.13) E
6 Fordham Prep  (Bronx, NY) 10:12.77 Conor Hughes (3:08.52), Arthur Gooden Jr. (52.08), Matthew Dougherty (2:03.52), Conor Lundy (4:08.65) C
7 Salesianum  (Wilmington, DE) 10:17.48 John Walker (3:09.31), Colin Parker (52.90), George Steinhoff (1:56.48), Andrew Hally (4:18.80) N
8 Christian Brothers  (Lincroft, NJ) 10:17.65 Sean Martinek (3:12.64), Mike Zupko (50.08), Colin Trigani (2:01.12), Drake Anzano (4:13.81) G
9 Cardinal O'Hara  (Springfield, PA) 10:19.69 Rob Morro (3:08.07), Tamir Jones (50.52), Justin Jones (1:59.76), Ryan James (4:21.37) M
10 Arlington  (LaGrangeville, NY) 10:24.76 Eric Sbrollini (3:09.04), Devere Knight (55.21), Reece Ragusa (1:58.05), Joe Morrison (4:22.47) I
11 Danbury  (Danbury, CT) 10:25.86 Terrell Cunningham (3:09.08), Devante Clarke (51.26), Jake Roberts (1:58.44), Jack Adamski (4:27.10) J
12 Toms River North  (Toms River, NJ) 10:26.85 Justin Farley (3:11.61), Abdolahe Diawara (51.89), Noah Reilly (2:01.34), John Flavin (4:22.03) O
13 Ward Melville  (East Setauket, NY) 10:30.74 Danny Ryan (3:10.53), Teddy Lane (54.37), Eric Zulkofske (2:00.86), Mike Reilly (4:24.99) L
14 Eastern Regional  (Voorhees, NJ) 10:51.60 Joshua Chazin (3:25.53), Benjamin Stevenson (53.29), Vipul Bhat (2:01.73), Nicholas Pschunder (4:31.07) K

Video Link

Photos

Quotes

Event History

Relays Top 10
09:57.77 Hopewell Valley
(NJ)
2018
09:59.66 South Lakes
(VA)
2001
09:59.84 St. Malachy’s
(IRL)
1999
09:59.87 St. Anthony's
(NY)
2018
10:00.01 Loudoun Valley
(VA)
2016
10:00.01 La Salle Academy
(RI)
2016
10:00.70 St. Malachy’s
(IRL)
2000
10:00.9 Bernards
(NJ)
1983
10:00.9 Willingboro
(NJ)
1983
10:01.58 St. Malachy’s
(IRL)
1997
Recent Champions
2019 St. Anthony's
(NY)
10:10.23
2018 Hopewell Valley
(NJ)
9:57.77
2017 Bellarmine
(CA)
10:06.10
2016 Loudoun Valley
(VA)
10:00.01
2015 La Salle Academy
(RI)
10:12.10
2014 Henderson
(PA)
10:03.77
2013 La Salle College
(PA)
10:04.93
2012 St. Benedict's Prep
(NJ)
10:07.76
2011 Christian Brothers
(NJ)
10:13.04
2010 Good Counsel
(MD)
10:09.07
Most Victories
8 Bishop Loughlin
(NY)
4 St. Malachy’s
(IRL)
4 Brooklyn Tech
(NY)
4 Phillips Exeter
(NH)
4 Power Memorial
(NY)
3 Christian Brothers
(NJ)
3 Bernards
(NJ)
3 St. Elizabeth Tech
(JAM)
3 Mont Pleasant
(NY)
2 St. Benedict's Prep
(NJ)