High School Girls' 4x400 Northern Delaware

Event 156Thursday 5:05 PM
Records
ER Delcastle Tech (Wilmington, Del.) 3:55.48 2010 Javonna Dickerson, Krystal Casseus, Kristina Viamantie, Celina Emerson
Nine fastest teams from Events #114-160 (minus #148) qualify to Championship Final, Event #370 (Friday, 5:05 pm). The leading team from the Philadelphia Public League, Philadelphia Catholic League, PIAA District I, South Jersey and Northern Delaware (events #150-160), and the remaining fastest teams from these races plus #149 area schools, qualify for 12-team Philadelphia Area final, Event #491 (Saturday, 5:05 pm).

Final on Time

PL School/Affiliation Mark Athletes ID Sec
1 Tatnall  (Wilmington, DE) 4:00.52 Kimmi Woods (1:02.23), Keelin Hays (1:00.87), Lexxi Mathis (1:01.00), Kayla Woods (56.45) SK 1
2 William Penn  (New Castle, DE) 4:12.27 Alyssa Armor (58.77), Michah Yarbray (1:01.11), Jada Searcy (1:06.27), Deja Ryals (1:06.14) SN 1
3 Padua Academy  (Wilmington, DE) 4:12.51 Lizzy Bader (1:02.78), Olive Twum Danso (1:01.41), Victoria Steinhoff (1:02.69), Jackie Holwka (1:05.64) SI 1
4 Glasgow  (Newark, DE) 4:14.79 Tiera Matthews (1:03.63), Marlayah Kane (1:06.89), Skylar Brianard (1:05.44), Ashley Pearce (58.84) SS 1
5 Ursuline Academy  (Wilmington, DE) 4:15.78 Emily Rzucidlo (1:03.94), Anna Brutsche (1:05.92), Abigail Rzucidlo (1:04.13), Alaina McGonigle (1:01.81) SE 1
6 Wilmington Charter  (Wilmington, DE) 4:16.12 Sophia Gulotti (1:03.18), Jazlynn Church (1:04.69), Jordan Church (1:05.50), Nia Anderson (1:02.77) SH 1
7 Delcastle Tech  (Wilmington, DE) 4:16.90 Jalissa Emmens (1:01.70), Celiyah Green (1:03.50), Aleza Seth (1:04.21), Jada Wyatt (1:07.50) SF 1
8 Alexis I. duPont  (Wilmington, DE) 4:23.44 Imani Matthews (1:05.91), Shanell Wooten (1:08.04), Destiny Parker (1:03.48), Alyson Maegerle (1:06.03) SA 1
9 St. Mark's  (Wilmington, DE) 4:24.26 Gianna Corbett (1:04.37), Sarah Donaldson (1:07.52), Lauren Augustynowicz (1:06.29), Kacey Tramont (1:06.08) SB 1
10 Concord  (Wilmington, DE) 4:24.99 Jessica Lamborn (1:04.18), Chloe Barrow (1:06.42), Maya Manns (1:06.28), Amita Chatterjee (1:08.13) SG 1
11 Newark  (Newark, DE) 4:34.36 Candice Huntley, Cassie O'Quinn, Kendal Gerard (1:08.96), Kendra Cutler (2:19.88) SL 1
12 Wilmington Christian  (Hockessin, DE) 4:38.83 Hannah Eleutheriou (1:09.11), Kamani Conteh (1:04.69), Reagan Stephens (1:08.08), Cora Mummert (1:16.96) SP 1
13 Howard Tech  (Wilmington, DE) 4:41.31 Jada Jackson, Daenia Gordon, Totianna Reeves (1:10.01), Saniyah Williams (2:25.31) SD 1
14 Tower Hill  (Wilmington, DE) 4:41.99 Annie Abramczyk, Anna Reynolds, Olivia Uknis (1:08.24), Bella Mulford (2:24.50) SC 1
15 Hodgson Vo-Tech  (Newark, DE) 4:42.05 Ny'Azia Williams, Genisa Wright, Ronne Page (1:12.28), Alexandria Pointer (2:20.91) SO 1
16 Caravel  (Bear, DE) 4:42.73 Kathleen Morgan, Danielle Samuel, Kathryn Peyton (1:14.71), Erin Boekholder (2:19.68) SJ 1
Section 1
PL School/Affiliation Mark ID
Wilmington Friends SM
Christiana SR
McKean ST
1 Tatnall 4:00.52 SK
2 William Penn 4:12.27 SN
3 Padua Academy 4:12.51 SI
4 Glasgow 4:14.79 SS
5 Ursuline Academy 4:15.78 SE
6 Wilmington Charter 4:16.12 SH
7 Delcastle Tech 4:16.90 SF
8 Alexis I. duPont 4:23.44 SA
9 St. Mark's 4:24.26 SB
10 Concord 4:24.99 SG
11 Newark 4:34.36 SL
12 Wilmington Christian 4:38.83 SP
13 Howard Tech 4:41.31 SD
14 Tower Hill 4:41.99 SC
15 Hodgson Vo-Tech 4:42.05 SO
16 Caravel 4:42.73 SJ

Quotes

Back to top