High School Girls' 4x400 Northern Delaware

Event 156Thursday 5:05 PM
Records
ER Delcastle Tech (Wilmington, Del.) 3:55.48 2010 Javonna Dickerson, Krystal Casseus, Kristina Viamantie, Celina Emerson
Nine fastest teams from Events #114-160 (minus #148) qualify to Championship Final, Event #371 (Friday, 5:05 pm). The leading team from the Philadelphia Public League, Philadelphia Catholic League, PIAA District I, South Jersey and Northern Delaware (events #150-160), and the remaining fastest teams from these races plus #149 area schools, qualify for 12-team Philadelphia Area final, Event #497 (Saturday, 5:40 pm).

Final on Time

PL School/Affiliation Mark Athletes ID Sec
1 Tatnall  (Wilmington, DE) 4:02.27 Kimmi Woods (59.78), Lainey Teklits (1:01.34), Mia Farina (1:02.09), Vanessa Howard (59.06) SN 1
2 Delcastle Tech  (Wilmington, DE) 4:07.11 Jalissa Emmens (58.83), Aleza Seth (1:01.19), Jada Wyatt (1:04.45), Danielle Morgan (1:02.65) SB 1
3 Wilmington Charter  (Wilmington, DE) 4:09.88 Deborah Olatunji (1:04.70), Jazlynn Church (1:02.20), Dorcas Olatunji (1:02.10), Sophia Gulotti (1:00.90) SF 1
4 Padua Academy  (Wilmington, DE) 4:11.39 Elena Bocchetti (1:04.60), Lizzy Bader (1:01.55), Olive Twumdunso (1:03.48), Judith McLaughlin (1:01.78) SH 1
5 Ursuline Academy  (Wilmington, DE) 4:11.91 Emily Rzucidlo (1:02.55), Abigail Rzucidlo (1:04.26), Rylee McGonigle (1:05.59), Alaina McGonigle (59.51) SD 1
6 William Penn  (New Castle, DE) 4:16.48 Jada Searcy (1:04.15), Jayla Gore (1:05.11), Jerimiyah May (1:06.15), Micah Yarbray (1:01.08) SK 1
7 Alexis I. duPont  (Wilmington, DE) 4:23.53 Imani Matthews (1:08.67), Destiny Parker (1:04.51), Tatianna Miller (1:07.30), Alyson Magaerle (1:03.06) SG 1
8 St. Mark's  (Wilmington, DE) 4:25.84 Leah Pala (1:06.69), Jill Boffa (1:07.56), Stephanie Herrera (1:05.57), Sarah Donaldson (1:06.03) SE 1
9 Concord  (Wilmington, DE) 4:27.59 Jessica Lamborn (1:01.51), Chloe Barrow (1:06.58), Tatiana Walker (1:07.81), Aniyah Fordham (1:11.70) SL 1
10 Glasgow  (Newark, DE) 4:29.68 Maylynn Moran (1:08.43), C'Aira Colman (1:05.08), Skylar Brainard (1:08.35), Ondrea Boyer (1:07.83) SS 1
11 Hodgson Vo-Tech  (Newark, DE) 4:33.73 Na'Myiah Boozer (1:07.71), Ny'Azia Williams (1:08.30), Ronne Page (1:09.43), Alexandria Pointer (1:08.31) SJ 1
12 Howard Tech  (Wilmington, DE) 4:34.22 Totianna Reeves (1:08.23), Mijae Carey (1:08.93), Daenia Gordan (1:05.88), Makella Stanley (1:11.19) SC 1
13 Caravel  (Bear, DE) 4:35.90 Kathleen Morgan (1:04.46), Erin Boekholder (1:07.13), Lillian Morton (1:09.66), Kathryn Peyton (1:14.67) SM 1
14 Delaware Military  (Wilmington, DE) 4:43.74 Mackenzie Rogers (1:07.55), Talia Brinker (1:15.58), Caitlin Duffy (1:11.59), Caroline Graham (1:09.04) SO 1
15 Freire Charter  (Wilmington, DE) 5:44.81 Jean Redden (1:33.04), Jeanice Morgan (1:30.44), Shaniyah McNair (1:25.89), Aida Lopez (1:15.45) SP 1
Section 1
PL School/Affiliation Mark ID
1 Tatnall 4:02.27 SN
2 Delcastle Tech 4:07.11 SB
3 Wilmington Charter 4:09.88 SF
4 Padua Academy 4:11.39 SH
5 Ursuline Academy 4:11.91 SD
6 William Penn 4:16.48 SK
7 Alexis I. duPont 4:23.53 SG
8 St. Mark's 4:25.84 SE
9 Concord 4:27.59 SL
10 Glasgow 4:29.68 SS
11 Hodgson Vo-Tech 4:33.73 SJ
12 Howard Tech 4:34.22 SC
13 Caravel 4:35.90 SM
14 Delaware Military 4:43.74 SO
15 Freire Charter 5:44.81 SP

Quotes

Back to top