High School Boys' Prep School 4x400

Event 443Saturday 11:35 AM
Presented in Memory of Ennis Cosby (George School '87)
Nine fastest teams from Events #410-457 (minus #442, 454 & 455) qualify to Championship Final, Event #498 (Saturday, 5:45 pm). The leading team from the Philadelphia Public League, Philadelphia Catholic League, PIAA District I, South Jersey, Northern Delaware and the Philadelphia Inter-Academic League (events #444-454, 457 and #443 area schools), and the remaining fastest teams from these races qualify for 12-team Philadelphia Area final, Event #496 (Saturday, 5:35 pm).

Final on Time

PL School/Affiliation Mark Athletes ID Sec
1 Lawrenceville School  (Lawrenceville, NJ) 3:27.72 William Murray (53.42), Robert Enck (50.57), Bob Fish (55.05), Jakob Kunzer (48.70) IE 1
2 Gilman School  (Baltimore, MD) 3:28.23 Coyle Saunders (53.68), Beck Wittstadt (51.74), Nigel Parker (52.42), Keith Roberts (50.41) II 1
3 Hill School  (Pottstown, PA) 3:34.52 Alberto Fernandez IV (55.07), Owen Scott (55.07), Shahzaib Umer (53.68), Bennett Booth-Genthe (50.72) ID 1
4 Germantown Friends  (Philadelphia, PA) 3:35.14 Jacob Sternberg-Sher (54.28), James Hobbs Pfifer (52.58), Jackson Craig (54.58), Elliot Barr (53.71) IB 1
5 Episcopal  (Alexandria, VA) 3:36.18 Aaron Lindsey (53.12), Alex de Casteja (51.99), Dante Jackson (58.38), Zeddy Williams (52.70) IC 1
6 Sidwell Friends  (Washington, DC) 3:36.64 Earnest Williams (52.08), Tim Ward (55.16), Kunle Alawode (55.88), Mitchell Jubeir (53.53) IU 1
7 Poly Prep  (Brooklyn, NY) 3:36.93 James Turner (54.73), Daniel Wallace (53.57), Gabriel Cannavo (56.26), Quinn Lansill (52.39) IP 1
8 Westtown School  (West Chester, PA) 3:38.11 Julian Klenner (49.22), Eddie Siwarski (57.35), Jalen Jones (57.91), Will Nagy (53.64) IF 1
9 Abington Friends  (Jenkintown, PA) 3:38.40 Jack Balick (51.81), Taalib Holloman (54.41), Lram Merritt (59.24), Samuel Shally (52.95) IK 1
10 Blair Academy  (Blairstown, NJ) 3:38.70 Morgan Jones, William Arnold, Aidan Riano (56.69), Kerem Ayhan (51.00) IJ 1
11 Georgetown Day  (Washington, DC) 3:38.92 IN 1
12 Friends' Central  (Wynnewood, PA) 3:40.20 Zakaria Loudini, Alex Veith, Ryan Ellison, Noah Thomas (51.81) IM 1
13 St. Benedict's Prep  (Newark, NJ) 3:40.25 Malachi Little, Xavier Freeman, Saveyon Clarke (51.62), Isaiah Sanchez (1:55.63) IA 1
14 St. Christopher's  (Richmond, VA) 3:41.04 William Tune, Hank Valentine, Ian Smith, Elby Omohundero (55.79) IH 1
15 Trinity School  (New York, NY) 3:43.31 Geordie Young (54.53), Jacob Cohen (54.91), Derek Irby (57.27), Dan Hu (56.61) IS 1
16 Westbury  (Old Westbury, NY) 3:44.31 Jarvis Kunitaa, Naquan Frazier, Isaiah Allen, Albee Jules (1:53.08) FL 1
17 Pennington School  (Pennington, NJ) 3:44.83 Isaiah Muse, Mekhi Muse, Kenzo Takeda (53.76), Jordan Matthews (1:59.16) IT 1
18 Pingry  (Basking Ridge, NJ) 3:48.03 Roger Matthews, Joe Shilts, Christian Colella, Henry Wood IO 1
19 George School  (Newtown, PA) 3:49.48 Chris Chan, Jordan West, Jacob Hoopes, Jeffrey Love (2:54.16) IL 1
20 Mercersburg Academy  (Mercersburg, PA) 3:54.35 Ilyas Clouse, Akash Koduru, James Colwell, Jason Fang IG 1
Section 1
PL School/Affiliation Mark ID
1 Lawrenceville School 3:27.72 IE
2 Gilman School 3:28.23 II
3 Hill School 3:34.52 ID
4 Germantown Friends 3:35.14 IB
5 Episcopal 3:36.18 IC
6 Sidwell Friends 3:36.64 IU
7 Poly Prep 3:36.93 IP
8 Westtown School 3:38.11 IF
9 Abington Friends 3:38.40 IK
10 Blair Academy 3:38.70 IJ
11 Georgetown Day 3:38.92 IN
12 Friends' Central 3:40.20 IM
13 St. Benedict's Prep 3:40.25 IA
14 St. Christopher's 3:41.04 IH
15 Trinity School 3:43.31 IS
16 Westbury 3:44.31 FL
17 Pennington School 3:44.83 IT
18 Pingry 3:48.03 IO
19 George School 3:49.48 IL
20 Mercersburg Academy 3:54.35 IG

Quotes

Back to top