High School Boys' 4x400 Philadelphia Public

Event 457Saturday 12:54 PM
Records
ER Central (Philadelphia, Pa.) 3:13.8 1986 Vince Williams, Jeff Dallas, Michael Waddington, William Reed
Nine fastest teams from Events #410-457 (minus #442, 454 & 455) qualify to Championship Final, Event #498 (Saturday, 5:45 pm). The leading team from the Philadelphia Public League, Philadelphia Catholic League, PIAA District I, South Jersey, Northern Delaware and the Philadelphia Inter-Academic League (events #444-454, 457 and #443 area schools), and the remaining fastest teams from these races qualify for 12-team Philadelphia Area final, Event #496 (Saturday, 5:35 pm).

Results

PL School/Affiliation Mark Athletes ID
1 Overbrook  (Philadelphia, PA) 3:27.93 Lansana Kromah (52.91), Lucky Kromah (50.59), Saabir Ali (54.10), Tymir Jackson (50.34) VK
2 Motivation  (Philadelphia, PA) 3:31.16 Laminu Abbas (50.75), Nasir Savage (51.83), Nasir McCrea-Dixon (52.01), Titus David (56.58) VE
3 John Bartram  (Philadelphia, PA) 3:35.60 VO
4 Northeast  (Philadelphia, PA) 3:36.51 Calvin Williams (55.30), Tyheem Bailey (55.73), Amir Shields (54.25), Godwin Kabanda (51.25) VB
5 Central  (Philadelphia, PA) 3:36.57 Shamar Reeder (54.89), Seamus McGuoirk (54.02), Khalil Stroman (54.55), Yuheng Liu (53.12) VI
6 Academy of Palumbo  (Philadelphia, PA) 3:40.34 Youssouf Diawara (52.99), Monireach Sokunthea (56.82), Zamir Bey (58.13), Othello Adjepong (52.42) VH
7 Promise Academy  (Philadelphia, PA) 3:40.40 Ahmir Harrington (56.11), Airon Stevenson (54.25), David Carter (56.16), Rayqwine Pope (53.90) VD
8 George Washington  (Philadelphia, PA) 3:41.75 Rahfese Fears, Trevon Williams, Donald Cole (55.33), Rahmir Williams (55.33) VN
9 Martin Luther King  (Philadelphia, PA) 3:45.58 Andre Graham (55.02), Kienan Pope (55.64), Dellion Burnell (54.03), Shaheed Cooper (1:00.90) VF
10 Engineering & Science  (Philadelphia, PA) 3:47.38 Israel Fonseca, Myles Johnson, Andrew Moreland (1:53.20), Jayden Williamson (57.19) VA
11 Paul Robeson  (Philadelphia, PA) 3:47.44 Michael Cotton-Jones, Jawain Gethers, Robert Underwood, Justin Oliver (2:49.13) VJ
12 Hill-Freedman  (Philadelphia, PA) 3:48.15 RaAr Corinaldi, Alex Hernandez, Kyle Washington (1:59.00), Jadon Norris (56.74) VM
13 Swenson Arts & Tech  (Philadelphia, PA) 3:48.43 Hiram Bey, Marcus Sousa, Tisiah Greene (1:54.58), Malik Bonds (57.29) VC
14 Lincoln  (Philadelphia, PA) 3:54.44 VP
15 Benjamin Franklin  (Philadelphia, PA) 3:56.75 AG
16 Bodine  (Philadelphia, PA) 3:59.26 Rasir Ahmed, Jordan Hernandez , Antoine Saliaenkham, Shawn Thomas VS
17 Frankford  (Philadelphia, PA) 4:02.65 Jahmir Tucker, Jahvon Montague, Iverson Ratchford, Christ Noah Adechokan VL
SLA-Beeber  (Philadelphia, PA) DNS Elijah Banks, Nathaniel Baker, Adam Dublin, Camilo Ruiz VG

Quotes

Back to top